kuchnia 2023

Kuchnia to przestrzeń, w której trendy przychodzą i odchodzą. Ale niektóre projekty są tak przełomowe, że pozostają z nami przez lata. Od zakrzywionych linii i odważnych akcentów po niestandardowe projekty okapów — oto najważniejsze trendy kuchenne na rok 2023.

Ponieważ technologia w coraz większym stopniu wpływa na nasze codzienne życie, kuchnia jest naturalnym miejscem do odkrywania innowacyjnych sposobów integracji jej z domem. Inteligentne urządzenia, takie jak piekarniki z wbudowanymi funkcjami sous vide i lodówki z obsługą Alexa, są na topie. Ale obserwujemy również powrót do staromodnej wygody, z niestandardowymi funkcjami, takimi jak uruchamiane dotykiem szuflady i szafki, drzwi push-pull oraz unikalne wykończenia sufitowe zwiększające funkcjonalność przestrzeni.

Podczas gdy gładkie marmury od dawna dominują na blatach, w tym roku obserwujemy, jak odmiany z głębszymi żyłkami szturmują scenę stylizacyjną. Te odważniejsze opcje dodają pomieszczeniu poczucia luksusu i sprawdzają się szczególnie dobrze we współczesnych kuchniach.

Dla tych, którzy preferują bardziej subtelny efekt, rozważ wybór ciemniejszego drewna do wykończenia wyspy i szafek. Ciemnozielone, niebiesko-szare, a nawet czarne to mocne kolory szafek kuchennych, które po dekadzie skandynawskiego stylu wracają do nowoczesnych kuchni.

Jeśli planujesz przebudowę, możesz uwzględnić ten trend, wybierając głębszy kolor szafki i dodając bogate akcenty do przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jest to bogate złoto, połyskujący brąz czy ciemna zieleń – wprowadzenie tych kolorów do kuchni podniesie jej styl.

Podczas gdy usprawnione, minimalistyczne podejście do dekoracji może się sprawdzić dla wielu osób, kuchnia jest również doskonałą okazją do personalizacji. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu szeregu unikalnych wykończeń, niestandardowych projektów szafek oraz teksturowanych i wzorzystych powierzchni.

Ponieważ kuchnie są coraz bardziej otwarte na przestrzeń życiową, istnieje prawdziwe pragnienie, aby były przytulne i zachęcające. Jednym ze sposobów na to jest wprowadzenie ściany działowej w celu oddzielenia części kuchennej i jadalnej w pokoju. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład za pomocą otwartych ścianek działowych lub bardziej dekoracyjnych podejść, takich jak ta inspirowana połowy wieku instalacja firmy Muchmore Design (otwiera się w nowej karcie).

W tym roku nastąpił prawdziwy ruch w kierunku materiałów medytacyjnych w kuchni, które przywołują uczucie przebywania w spa. Od fakturowanych kamiennych powierzchni po uspokajające odcienie farb — właściciele domów wybierają delikatniejsze, bardziej kojące kolory, które pomagają stworzyć spokojną atmosferę.

W tym roku widzimy wiele naturalnych, ziemistych kolorów we wszystkich typach kuchni. Trend ten będzie się utrzymywał, ponieważ projektanci starają się wprowadzić na zewnątrz do wnętrz i stworzyć domową, a jednocześnie wyrafinowaną atmosferę w przestrzeni.

Nadmorski urok to kolejny popularny trend w kuchni na rok 2023. Dzięki niekończącym się morskim pejzażom i słonecznym odcieniom przywołującym ideę eskapizmu, ten pomysł na projekt może natychmiast rozjaśnić wnętrze, dodając element charakteru i nostalgii. Można to łatwo osiągnąć, dodając kilka kluczowych akcentów do swojej kuchni – pomyśl o dekoracjach okien w kratkę, miłej w dotyku pościeli lub bladoróżowych paskach.