Zasłony pokojowe są ważnym elementem wystroju każdego salonu i mogą pomóc w stworzeniu niepowtarzalnego, stylowego wyglądu. Mogą również pomóc zapewnić prywatność i ciepło, a także oferować korzyści w zakresie oszczędzania energii.

Wybierając zasłony do pokoju, należy wziąć pod uwagę materiał, styl i wzór. Elementy te określą, ile światła wpada do pomieszczenia i jak łatwo je wyczyścić.

Będziesz chciał wybrać styl, który jest zarówno praktyczny, jak i piękny, i który będzie komponował się z Twoim wystrojem. Odpowiednia zasłona doda ciepła i faktury, a delikatny połysk sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.

Ważny jest również kolor zasłon, który powinien pasować do reszty mebli i wystroju. Ciemniejsze odcienie, takie jak czerwony, niebieski lub zielony, nadadzą pomieszczeniu bardziej nastrojowy i wyrafinowany charakter, podczas gdy jasne kolory mogą dodać blasku i otworzyć przestrzeń.

Aby uzyskać szykowną i współczesną atmosferę, wypróbuj jasny odcień szarości z delikatnym wzorem. Ten salon, zaprojektowany przez Rachel Blindauer, ma jasnoszare zasłony i prosty, elegancki kwiatowy nadruk. Wzorzyste zasłony dodają przestrzeni głębi, a białe wykończenia dodają elegancji, nie przytłaczając pomieszczenia.

Jeśli szukasz bardziej dramatycznego efektu, użyj odważnych wzorów na zasłonach w salonie. To świetny pomysł do pomieszczeń z dużą ilością okien.

Inną opcją jest wybór wzoru z blokami kolorów, który pozwala umieścić jeden główny kolor i mniejszą obwódkę w innym odcieniu wzdłuż górnej lub dolnej części. Ten pomysł jest szczególnie skuteczny w małych salonach, ponieważ może sprawić, że okno wyda się większe.

Lambrekin jest nieodzownym elementem zasłon w Twoim pokoju, ponieważ zapobiega ich opadaniu i pomaga utrzymać zasłony w czystości i porządku. Ten lambrekin w tym pokoju jest elegancki i nowoczesny i łączy geometryczny wzór w stylu retro z szarymi panelami ściennymi, dzięki czemu zasłony nie będą wyglądać niechlujnie ani nie na miejscu.

Wybierając styl zasłon, zastanów się, jak długie mają być i czy chcesz, aby po zamknięciu tworzyły kałuże na podłodze. Jeśli masz dzieci i zwierzęta lub chcesz uzyskać bardziej klasyczny efekt kałuży, wybierz zasłony, które są kilka centymetrów dłuższe niż podłoga, ale jeśli wolisz elegancki, czysty wygląd w bardziej nowoczesnej przestrzeni, wybierz krótszą długość.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że zasłony muszą być dobrze dopasowane do wielkości okien i stylu wystroju. Nie powinny być ani za szerokie, ani za wąskie, bo sprawią, że pomieszczenie będzie ciasne i klaustrofobiczne.

Jeśli nie potrzebujesz dużej prywatności, wybierz przezroczystą zasłonę, która lekko opada na podłogę. To doda subtelnej ilości ruchu do pokoju i pomoże stworzyć wrażenie bardziej przestronnego.